Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch; Foto: Profil Adama Vojtěcha na sociální síti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch; Foto: Profil Adama Vojtěcha na sociální síti

Domácí

VOJTĚCH: Přichází epidemie neočkovaných

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na brífinku kritizoval lidi, kteří se vyhýbají očkování proti COVIDu-19 a zároveň nemoc neprodělali. Epidemii koronaviru lze podle něj nyní nazvat „epidemií neočkovaných“.

Mezi nakaženými převažují neočkovaní

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška přibývá nakažených ve středním věku i seniorů, převažují mezi nimi neočkovaní lidé. Vojtěch se domnívá, že kdyby podíl vakcinovaných lidí dosáhl 90 procent populace, bylo by možné zrušit všechna epidemická opatření. Šéf zdravotnických statistiků potvrdil ministrova slova, že epidemie se šíří podle rizikového scénáře a šířit se bude dál. Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková varovala, že pacient, který se dostane s COVIDem-19 na jednotku intenzivní péče, má jen poloviční šanci na přežití. Zdůraznila, že na koronavirus dosud neexistuje lék a léčba je pouze symptomatická.

V dalším týdnu až 7 tisíc nakažených denně

Rizikový scénář před týdnem předpokládal začátkem tohoto týdne 4000 nově pozitivně testovaných lidí. To se stalo, v pondělí jich bylo 4262. Ovšem čtyřtisícovou hranici nakažených za den překročilo Česko již v pátek, kdy byl přírůstek nejvyšší z týdne. V dalším týdnu očekává Dušek průměrný denní přírůstek kolem pěti tisíc infikovaných. V některých dnech by se mohl dostat až k sedmi tisícům. Týdenní incidence v celorepublikovém měřítku se dostane nad 300 případů na sto tisíc obyvatel.

Zpracoval Rudolf Hruboň