Ukrajinská policie; Ilustrační foto: Qypchak / Wikimedia Commons

Ukrajinská policie; Ilustrační foto: Qypchak / Wikimedia Commons

Zahraniční

VRAŽDA: Na Ukrajině ubili novináře k smrti

Ukrajinský novinář a protikorupční aktivista Vadym Komarov, kterého neznámí pachatelé minulý měsíc zbili v centru města Čerkasy, ve čtvrtek zraněním podlehl. Uvádí se to v článku na serveru iDnes.cz (viz ZDE).

Trest za zveřejňování korupce

Komarov byl napaden již 4. května, utrpěl zranění hlavy a byl hospitalizován v kómatu na jednotce intenzivní péče. Lékaři jej několikrát operovali. Zemřel, aniž nabyl vědomí. Po jeho smrti policie překvalifikovala zločin na úkladnou vraždu. Přepaden byl poté, co podle kolegů avizoval, že zveřejní dokumenty dokazující korupci na místní radnici.

Policie zveřejnila portrét podezřelého

Policie zveřejnila portrét předpokládaného podezřelého z útoku na novináře a záběry z pouličních kamer a vyzvala veřejnosti k pomoci při zjištění totožnosti podezřelého:

Pobouření vyjádřila organizace Reportéři bez hranic

„Požadujeme od policie rychlé objasnění případu a dopadení pachatelů,“ uvedla Oksana Romanjuková z ukrajinského nevládního Institutu masových informací, specializujícího se na média. AFP poznamenala, že bezpečnost novinářů na Ukrajině budí znepokojení: útoky na žurnalisty nejsou vzácné a vyšetřování často končí ve slepé uličce. K nejznámějším případům patří zavraždění rusko-běloruského novináře Pavla Šeremeta, kterému v červenci 2016 v Kyjevě vybuchla v autě bomba. Tato vražda nebyla dodnes objasněna. Na letošním žebříčku svobody tisku, sestaveného Reportéry bez hranic, figuruje Ukrajina až na 102. ze 180 míst.

Rudolf Hruboň