Ekonomika

KOMENTÁŘ: Všichni už jsou v Číně

Když před rokem začal obnovovat prezident Zeman vztahy s Čínou, jeho kritici pořádali soutěž o to, kdo ho více odsoudí… Ale jak se sešel rok s rokem, premiér Sobotka tam odjíždí dokonce na týdenní návštěvu…

“Říše středu”, jak se někdy nazývá Čína, je nejvýznamnějším státním útvarem v Asii. Se svými 1,4 mld. obyvatel se jedná o nejlidnatější zemi na světě se stále atraktivnějším trhem. Země prodělala za posledních 40 let obrovské změny a stala se jednom z vedoucích světových ekonomik.

Je jen logické, že o hospodářskou spolupráci s Čínou tak stojí každá vyspělá země světa. Pragmatické západní ekonomiky to pochopily už dávno a uzavřely s Pekingem tzv. strategická partnerství, jako nejužší formu mezistátní spolupráce.

Česká republika jako jedna z mála pod vlivem havlovské “sluníčkářské” politiky Čínu v nedávné minulosti spíše kritizovala v otázce lidských práv a zbytečně provokovala čínské státní úřady podporou Dalajlámy. Není se tedy čemu divit, že vztahy mezi našimi zeměmi byly dosti chladné.

Teprve po nástupu pragmatického Miloše Zemana do úřadu prezidenta se začala situace ve vzájemných vztazích rychle měnit. Státní návštěvy nabraly na intenzitě, zvýšil se příliv čínských investic do ČR a všichni začali mluvit o výhodnosti a perspektivnosti rozvoje vzájemných vztahů.

Kritici Miloše Zemana jsou najednou potichu a možná mnozí z nich nyní obrátí a budou rozšiřování vztahů s Čínou chválit a podporovat. “Bůh jim jejich nedávnou zaslepenost odpusť!”…

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz
Rudolf Hruboň

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.