Domácí / Kultura

Zbytečná hysterie kolem Českého slavíka

Letošní ročník hudební ankety Český slavík k sobě opět po mnoha letech připoutal pozornost širší veřejnosti. Důvodem byla dvě jména, Karel Gott a Ortel…

Nejznámější česká hudební anketa letos oslavila kulatou padesátku a při té příležitosti znova ukázala, jak může být umění, v tomto případě hudba, i společensky aktuální téma. Na jedné straně obdivovanou osobní účastí české legendy Karla Gotta a na straně druhé překvapivým umístěním skupiny Ortel, resp. jejího zpěváka Tomáše Ortela.

Zatímco přítomnost Karla Gotta byla přijata většinově kladně, ohledně umístění kapely Ortel se rozproudila čilá debata. K tomuto tématu mají najednou potřebu se vyjadřovat nejen lidé z hudební branže, kteří jsou k tomu asi nejvíce povolaní, ale doslova kdejaký politik.

Poslanec za ČSSD Jan Chvojka dokonce podal stížnost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Už jenom chybí, aby se v mainstreamových médiích objevily příspěvky ve stylu komunistického článku z roku 1983 “Nová vlna se starým obsahem”…

Máme se snad opět vrátit ke společnosti svázané různými zákazy a omezeními, jako před rokem 1989? Tehdy určovala jediná strana co je správné, a co ne. Dnes se o stejné omezení projevu a vůle lidí snaží jednotlivci z různých stran celého politického spektra. Spojuje je jediné – odpor ke svobodě!

Všichni by si však měli uvědomit jediné správné pravidlo, které platí v každé zemi, která se chce prezentovat navenek i dovnitř jako demokratická, a to že o tom, co je povoleno, resp. co je zakázáno rozhodují jedině zákony a v konečném důsledku nezávislé soudy.

Pokud se podíváme na případ kapely Ortel, stačí si položit několik jednoduchých otázek: Byla kapela (nebo její členové) aktuálně obviněni z nějakých trestných činů? Byli souzeni? Byli snad dokonce odsouzeni? Ani jedno z toho a tak se nám to nemusí líbit, ale činnost této skupiny oficiálně neporušuje nyní platné zákony této země.

Každý z mudrlantů, kteří se teď vášnivě rozčilují nad úspěchem kapely a její s tím související prezentací, přece mohl dávno podat trestní oznámení a pokud by se ukázalo, že by bylo oprávněné, určitě by členové kapely trestům neunikli. Nynější nářky “generálů po bitvě” tak naplňují obsah dávného pořekadla “přijít s křížkem po funuse”…

Hlavní sponzoři i pořadatelé ankety si nechali vypracovat před vyhlášením výsledků právní rozbory, které jim potvrdily výše uvedené, tzn. že účast kapely v anketě neodporuje žádným platným zákonům. Nakonec i jeden z konkurentů, zpěvák vítězné skupiny Kabát Josef Vojtek, to vyjádřil slovy “… pokud by neumožnili účast každému, kdo dostane hlasy, nemá cenu takové soutěže dělat!”.

RH

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.