Historie / Zahraniční

ŽIVÁ HISTORIE: Před 7 roky skončil zlatý věk americké kosmonautiky

8. července 2011 se uskutečnil poslední let amerických raketoplánů v rámci programu Space Shuttle, který byl provozovaný vládní organizací NASA a v rámci kterého byly uskutečňovány pilotované lety do vesmíru za pomoci kosmických raketoplánů. Celkem bylo zkonstruováno 5 plně funkčních exemplářů raketoplánu: Columbia, Challenger, Discovery, Atlantis a Endeavour.

Historie sahá až do 70. let minulého století

Program raketoplánů, jako nového opakovaně použitelného kosmického dopravního prostředku, začal americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) rozvíjet už koncem 70. let minulého století. První raketoplán Columbia odstartoval k oficiální misi 12. dubna 1981. Raketoplány byly využívány i k čistě vojenským letům (program některých expedic byl zcela tajný).

Opakované katastrofy

Hlavním přínosem raketoplánů mělo být snížení nákladů na kosmické lety, ale nakonec se ukázalo, že díky jejich technologické složitosti a komplikovanosti byly jejich lety naopak podstatně dražší než se původně plánovalo a navíc katastrofa Challengeru v roce 1986 ukázala jejich bezpečnostní vady.

Druhá katastrofa potkala program Space Shuttle 1. února 2003, kdy se nejstarší z flotily raketoplánů, Columbia, rozpadl nad Texasem. Poté byly lety raketoplánů dočasně zastaveny. Obnoveny byly v červenci 2006. Definitivně éra Shuttlů skončila letem raketoplánu Atlantis v červenci 2011.

Nedostatek peněz

Od 90. let 20. století NASA čelila ztenčujícímu se rozpočtu a z toho důvodu nedokázala včas vyvinout nástupce raketoplánů. V současnosti tak Spojené státy nemají k dispozici vlastní funkční dopravní prostředek pro lety lidských posádek do vesmíru. Při letech svých kosmonautů na mezinárodní vesmírnou stanici ISS tak musí využívat sice zastaralé, ale spolehlivé ruské kosmické lodě Sojuz.

Budoucnost?

A co víc, i pokud se týká vynášení kosmických družic do vesmíru, je stále NASA závislá na ruských raketových motorech, které musí nakupovat v rámci výjimky ze sankcí, které USA vůči Rusku uplatňují. Jinak technologicky vyspělý americký průmysl totiž zatím nedokázal vyvinout za ruské motory náhradu.

V minulosti pro USA prestižní oblasti kosmického výzkumu tak hrají Spojené státy v současnosti druhé housle a z toho důvodu jsou “se skřípěním zubů” nuceny spolupracovat i se svým jinak úhlavním nepřítelem Ruskem.

-rh-

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.