Historie / Zahraniční

ŽIVÁ HISTORIE: Před 54 lety si USA vymyslely útok Vietnamu

4. srpna 1964 měly dle tehdejšího tvrzení USA zaútočit lodě Vietnamské demokratické republiky (Severní Vietnam) bez příčiny na americká plavidla v mezinárodních vodách Tonkinského zálivu.

Pravda po 40 letech

Až v roce 2005, kdy došlo k odtajnění materiálů amerického Národního bezpečnostního úřadu, vyšlo najevo, že střet se velmi pravděpodobně vůbec neodehrál a severovietnamské námořnictvo 4. srpna na americké lodě nezaútočilo. Tehdejší americký prezident Lyndon Johnson údajně v roce 1965 v soukromí přiznal pochybení, když prohlásil, že „pokud ví, tak námořnictvo střílelo na velryby“.

Záminka pro válku

Falešný střet měl nicméně za následek schválení Rezoluce o Tonkinském zálivu, která se stala právním podkladem pro zapojení USA do nevyhlášené války proti Severnímu Vietnamu.

Zdroj: Wikipedia.org

-rh-

One Comment

  1. Všechny válečné akce USA byly realizovány pod vymyšlenou záminkou, konče Irákem a Sýrií. Vždy šlo o potřebu zbrojařů vyprázdnit své sklady a o ropu. Tak pomáhají nejlépe oběma stranám konfliktu, pokud konflikt sami nevyvolají. Z Vietnamu nakonec utíkali tak rychle, že nestačili pobrat ani všechny své rakve. Vojenský rozpočet pro tento rok schválený ve výši cca 700mld USD (Rusko 65) o lecčems vypovídá. Stačí se podívat na počty a rozmístění vojenských základen USA před a po roce 1989

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.