Historie / Zahraniční

ŽIVÁ HISTORIE: Před 73 lety provedly USA první jaderný test

Trinity byl historicky první jaderný test na světě. Provedly jej Spojené státy americké 16. července 1945 v Novém Mexiku. Jednalo se o jaderný výbuch plutoniové jaderné zbraně. Stejného typu byla i bomba Fat Man, která byla později svržena na Nagasaki.

Vývoj jaderné zbraně

Přestože britské a americké pokusy o vyvinutí jaderných zbraní začaly již v roce 1939, praktický výzkum byl zahájen v roce 1942. Byl ustaven Projekt Manhattan pod vedením americké armády, který byl umístěn v Los Alamos v Novém Mexiku a nakonec vedl k prvnímu jadernému testu a svržení dvou atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki.

První jaderný test

Místo testu muselo být určeno tak, aby cíle projektu byly dostatečně utajeny i v případě výbuchu. Jako vhodné místo byla vybrána opuštěná letecká základna Alamogordo v poušti White Sands ve státě Nové Mexiko. Zkouška první atomové bomby byla provedena 16. července 1945 v 5:30 ráno. Ohnivá koule způsobená výbuchem dosáhla výšky 1,5 kilometru a kouř způsobený výbuchem vystoupal až do výše 12 kilometrů. Síla výbuchu byla ekvivalentní 20 000 tunám TNT.

Utajení před veřejností

Letecká základna Alamogordo vydala tiskovou zprávu v odpovědi na řadu dotazů, které byly přijaty a žádaly vysvětlení výbuchu. Tisková zpráva hovořila o vzdálené explozi muničního skladu obsahujícím velké množství výbušnin a pyrotechniky, při které ale nedošlo k žádným ztrátám na životech.

Zdroj: Wikipedia.org

-rh-

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.