Historie / Zahraniční

ŽIVÁ HISTORIE: Turecká invaze na Kypr

Agresivní charakter Turecka se v historii potvrdil opakovaně. Jedním z příkladů je turecká invaze na Kypr, která proběhla ve dnech 20. července až 18. srpna 1974. Záminkou byl kyperský státní převrat z července téhož roku, který měl být dle Turecka zorganizován Řeckem, i když samotný puč provedla Kyperská národní garda. Turecko obvinilo tehdejšího nového prezidenta Kypru Nikose Sampsona, že chce připojit Kypr k Řecku.

Turecká invaze

V červenci 1974 zaútočily turecké jednotky pod záminkou obrany práv turecké menšiny na Kypru a obsadily 3% rozlohy ostrova předtím, než byl vyhlášen klid zbraní. V srpnu 1974 další turecký postup vyústil v zabrání 40% ostrova. “Zelená linie” příměří ze srpna se stala nárazníkovou zónou OSN. Více než jedna čtvrtina obyvatel Kypru byla vyhnána z okupované severní části ostrova, kde do té doby tvořili 80 % obyvatelstva kyperští Řekové. O rok později došlo také k migraci 60 000 kyperských Turků z jihu na sever.

Turecká invaze skončila rozdělením ostrova podle “Zelené linie”, která dělí Kypr i v současnosti. V roce 1983 vyhlásila Turecká republika severního Kypru nezávislost, avšak dosud ji uznalo pouze Turecko. Mezinárodní komunita považuje tuto oblast za území patřící Kyperské republice, které je nezákonně okupováno tureckými oddíly.

Pokrytectví Západu

Turecká invaze na Kypr je nejen ukázkovým příkladem porušení mezinárodního práva, ale také pokrytectví Západu, který nedokázal Turecko v průběhu 44 roků donutit, aby okupaci části území Kypru ukončilo. A nejen to, vůči Turecku nejsou z tohoto důvodu uplatňovány Západem ani žádné sankce.

Důvod je nasnadě, Turecko je totiž historicky důležitým členem NATO v boji proti SSSR a dnes proti Rusku. Zjevné je toto pokrytectví v případě srovnání se situací Krymu, který byl připojen k Rusku v roce 2014. Přestože na Krymu proběhlo referendum, ve kterém se většina obyvatel vyslovila pro připojení k Rusku, stala se tato změna pro Západ záminkou pro zahájení nové studené války vůči Rusku.

-rh-

One Comment

  1. Martin Rubáš says:

    Teď se bude situace opakovat. Turecko teď cílí na Řecko. Bohužel. O Erdoganovi budeme ještě slyšet. Dřív nebo později zaútočí na řecké ostrovy a pak začne teprve sranda.
    http://www.epshark.cz/clanek/709/turecko-opet-cili-na-recko

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.